How can I feed a family of 4 for cheap?

7 Proven Steps to Feed a Family on a Tight Budget

  1. Learn to cook from scratch.
  2. Go for wholesome, high nutrient ingredients.
  3. Shop by special sales not by a meal plan.
  4. Eat some and leave some.
  5. No chips, crackers, and soft drinks.
  6. Minimize snacks.
  7. Grow your own food.

How do you feed a family of 4 on $10 a day?

Here’s what she suggested:

  1. Eggs: 99 cents per dozen, can be breakfast, lunch, dinner or hard-boiled for snacks.
  2. Canned beans, like kidneys or chick peas: 79 cents for a 16-ounce can.
  3. A five-pound roasting chicken ($5) could yield two dinners.
  4. Oatmeal costs $3.69 for a 42-ounce canister and has 30 servings.

How do you feed a family of 4 for $50 a week?

How To Feed A Family Of 4 Off $50 A Week

  1. Put Food That Is Expiring In The Front Of Your Fridge or Pantry.
  2. Plan Ahead.
  3. Carry Cash.
  4. Shop Weekly.
  5. Avoid Big Supermarkets When Possible.
  6. Check Your Inventory.
  7. Utilize Sales.
  8. Buy In Bulk.

How can I live off $150 a month for food?

Feed A Family Of 4 For $150 For 1 Month

  1. Chicken thighs – 20 lbs. for $17.00.
  2. 3 lbs. hamburger – $9.00.
  3. 3 boxes taco shells – $3.
  4. 2 packages tostada shells – $4.
  5. Corn tortillas- $3.68 for 80.
  6. Lettuce- $2.
  7. 3 Tomatoes- $1.50.
  8. 1 package Cheddar cheese- $2.

How should a family of 4 eat $100 a week?

Shopping List: What You’ll Need For The Entire Week

  1. 1 lb frozen ground beef.
  2. 1 lb frozen pork breakfast sausage.
  3. 2 ham steaks.
  4. 3 lb package chicken thighs.
  5. 3 dozen eggs.
  6. 16 oz package shredded cheddar cheese.
  7. 16 oz package shredded mozzarella cheese.
  8. 1 lb deli meat, your choice.

How do you feed a family for $10?

10 Family Dinners Under $10

  1. Quick and Easy Sloppy Joes.
  2. Philly Cheesesteak Pasta Skillet.
  3. 5-Ingredient Family-Friendly Baked Potato Soup.
  4. French Onion Frittata.
  5. Slow Cooker Chicken Tikka Masala.
  6. Slow Cooker Chicken Parm Meatballs.
  7. One-Pot BBQ Chicken Burrito Bowls.
  8. Tomato Tortellini Soup.

How much is it to feed a family of 4?

The cost of feeding a family of four a healthy diet can run $146 to $289 a week, according to the latest numbers from the U.S. Department of Agriculture. That’s based on preparing all the meals and snacks at home for a couple with two school-aged children.